This is the NSW HSC Honour Roll, listing every award or prize won by New South Wales HSC students in 2016, along with their school and subject details.
The report includes all Distinguished Achiever awards, All Rounder awards, and Subject Top Achiever awards (with rankings). First in Course awards are shown as Subject Top Achiever awards with a ranking of '1' i.e. first place.
The report also includes significant Australian national awards and prizes such as the Australian Student Prize.
1 | Abdu, Jumaana | James Ruse Agricultural High School | Carlingford | English Extension 2 | DA | |
2 | Adams, Ruby | Smiths Hill High School | Wollongong | English Extension 2 | DA | |
3 | Al-Kahili, Rose | St Marys Senior High School | St Marys | English Extension 2 | DA | |
4 | Alger, Rachel Emma | Hastings Secondary College Port Macquarie Campus | Port Macquarie | English Extension 2 | DA | |
5 | Ali, Ruqiya | Australian Islamic College of Sydney | Mount Druitt | English Extension 2 | DA | |
6 | Allsop, Daniel | Hunter School of Performing Arts | Broadmeadow | English Extension 2 | DA | |
7 | Anderson, David | St Josephs College Hunters Hill | Hunters Hill | English Extension 2 | DA | |
8 | Archer, Darcy Dolores | Narara Valley High School | Narara | English Extension 2 | DA | |
9 | Arrow, Tara Maureen | Muirfield High School | North Rocks | English Extension 2 | DA | |
10 | Attwood, Madeleine | St John Paul College | Coffs Harbour | English Extension 2 | DA | |
|
||||||
11 | Ayyar, Cato | Sydney Girls High School | Surry Hills | English Extension 2 | DA | |
12 | Back, Jemimah Grace Oakley | Loreto Kirribilli | Kirribilli | English Extension 2 | DA | |
13 | Bacon, Jasmine Sandra | Kurri Kurri High School | Kurri Kurri | English Extension 2 | DA | |
14 | Bailey, Thomas Frederick | Barker College | Hornsby | English Extension 2 | DA | |
15 | Bamber, Gaibrielle | Bomaderry High School | Bomaderry | English Extension 2 | DA | |
16 | Barakat, Sayed | Parramatta Marist High School | Westmead | English Extension 2 | DA | |
17 | Bardos, Cheyenne Alexis Dy | The Riverina Anglican College | Wagga Wagga | English Extension 2 | DA | |
18 | Barney, Ryan Connor | Barker College | Hornsby | English Extension 2 | DA | |
19 | Batra, Eesha | Hornsby Girls High School | Hornsby | English Extension 2 | DA | |
20 | Bender, Dylan Luke | Castle Hill High School | Castle Hill | English Extension 2 | DA | |
21 | Bennett, Merlin | The Rivers Secondary College Richmond River High Campus | North Lismore | English Extension 2 | DA | |
22 | Bentley, Patrick Michael | Turramurra High School | South Turramurra | English Extension 2 | DA | |
23 | Bergmark, Kristina | Northern Beaches Secondary College Manly Campus | North Curl Curl | English Extension 2 | DA | |
24 | Bicego, Isabella | Presbyterian Ladies College Sydney | Croydon | English Extension 2 | DA | |
25 | Bivell, Angela | Fort Street High School | Petersham | English Extension 2 | DA | |
26 | Biviano, Chiara | Santa Sabina College | Strathfield | English Extension 2 | DA | |
27 | Blain, Odessa Stella Taylor | St George Girls High School | Kogarah | English Extension 2 | DA | |
28 | Bloor, Eliza Jane | Northern Beaches Secondary College Manly Campus | North Curl Curl | English Extension 2 | DA | |
29 | Blount, Hannah | Sydney Girls High School | Surry Hills | English Extension 2 | DA | |
30 | Bohannon, Brooke | Parramatta High School | Parramatta | English Extension 2 | DA | |
31 | Bosler, Madeleine Page | Northern Beaches Secondary College Manly Campus | North Curl Curl | English Extension 2 | DA | |
32 | Boulos, Isabella | Santa Sabina College | Strathfield | English Extension 2 | DA | |
33 | Browne, Jessie Lee | Tamworth High School | South Tamworth | English Extension 2 | DA | |
34 | Bryant, Gypsy | Mater Maria Catholic College | Warriewood | English Extension 2 | DA | |
35 | Buhagiar, Jessica Ruby | Byron Bay High School | Byron Bay | English Extension 2 | DA | |
36 | Chakerian, Loren | Asquith Girls High School | Asquith | English Extension 2 | DA | |
37 | Chan, Heidi Hoi Tung | Hornsby Girls High School | Hornsby | English Extension 2 | DA | |
38 | Chang, Joy | Meriden School | Strathfield | English Extension 2 | DA | |
39 | Cheeseman, Thomas | Carlingford High School | Carlingford | English Extension 2 | DA | |
40 | Chen, Ling Jia | North Sydney Girls High School | Crows Nest | English Extension 2 | DA | |
41 | Chen, Xuanyou | St George Girls High School | Kogarah | English Extension 2 | DA | |
42 | Chowdhury, Zahin | Hornsby Girls High School | Hornsby | English Extension 2 | DA | |
43 | Chung, Anthony Rithy | Bonnyrigg High School | Bonnyrigg | English Extension 2 | DA | |
44 | Clark, Lewis Elmore | Rose Bay Secondary College | Dover Heights | English Extension 2 | DA | |
45 | Clark, Lewis Elmore | Rose Bay Secondary College | Dover Heights | English Extension 2 | Subject rank | 10 |
46 | Cooper, Eleanor | Loreto Normanhurst | Normanhurst | English Extension 2 | DA | |
47 | Cooper, Victoria | Pacific Hills Christian School | Dural | English Extension 2 | DA | |
48 | Cornwell, Lucy | St Johns College Woodlawn | Lismore | English Extension 2 | DA | |
49 | Cottle, William Hunter | Knox Grammar School | Wahroonga | English Extension 2 | DA | |
50 | Croft, Alexandra Christina | The Scots School Albury | Albury | English Extension 2 | DA |